Led/100
Češi za webhosting loni utratili přes 600 milionů
Za pronájmy webového prostoru lidé v Česku utratili loni více peněz než v předchozích letech. Podle odhadů Češi za webhosting utratili 612 milionů korun. Trh s webhostingem přitom zaznamenal asi desetiprocentní růst.
Ke konci roku 2008 bylo na českém internetu provozováno přibližně 192 tisíc webových prezentací. Loni se tento počet vyšplhal odhadem na 210 tisíc. Údaje pochází z odhadů společnosti ACTIVE24. Ta ke konci roku 2009 spravovala zhruba 46 tisíc prezentací, tedy více než pětinu z celkového počtu.
Led/100
Master Internet prodá část své společnosti
Společnost Master Internet se zbavuje divize velkoprodeje telekomunikačních služeb a zaměří se jen na poskytování server hostingu a housingu dedikovaných serverů. Divizi koupí v prvním čtvrtletí tohoto roku společnost Dial Telecom.
Master Internet díky prodeji získá prostředky, které využuje k posílení své pozice v oblasti datacenter a hostingových služeb. „Velkoprodej telekomunikačních služeb přestal splňovat naše očekávání, v posledních dvou letech jsme v tomto segmentu de facto nezvýšili svůj tržní podíl. Naopak v tomto roce plánujeme další investice do rozšiřování housingových prostor,“ vysvětlil prodej provozní ředitel Master Internet Filip Špaček. Dial Telecom díky obchodu získá zejména nové klienty.
Pokud vás zajímají podrobnosti obchodu, můžete si je přečíst v oficiálním prohlášení společnosti Master Internet, rozsáhle se prodeji věnoval server Lupa.
Led/100
TOP HOSTINGY – komentář ke kategorii VPS
O výsledcích soutěže TOP HOSTINGY 2009 jsme vás již informovali, stejně tak jsme přinesli podrobnosti o hodnocení kategorií PHP +MySQL a Ostatní technologie. V následujícím článku se můžete dočíst, co všechno se hodnotilo v kategorii virtuálních serverů.
Do kategorie se přihlásilo celkem deset webhostingů, z toho čtyři z nich byly na platformě Windows. Proto byly nakonec vyhlášeny dva vítězové – zvlášť pro Linux a zvlášť pro Windows. Srovnání totiž nebylo pochopitelně dost dobře možné.
Postřehy dle jednotlivých oblastí
Zřízení
Zřízení VPS provázelo stejné problémy jako v obou předchozích kategoriích. Některé webhostingy navíc nemají ani objednávkový formulář, zřízení probíhá přes e-mail nebo telefon. Oproti předpokladu nebyl problém domluvit si zkušební období, které nabízí přesně polovina firem. Jen málokteré však tuto možnost uvádí na svých webových stránkách. Za chybějící informaci se však v kategorii VPS body nestrhávaly, přece jen jde o segment, kde se hodně věcí řeší individuálně. Stejně jako v předešlých kategoriích byla maximálním bodovým ziskem hodnocena možnost zkušebního období na jeden měsíc.
Technické parametry
Zatímco s diskovým prostorem byli porotci spokojeni (nejmenší hodnota 10GB ), méně nadšeni byli z garantované paměti. „Minimem byla hodnota 256MB a to je dle mého názoru málo i pro VPS založenou na Windows. 512MB minima na Linuxu už sice použitelné je, ale na provoz webového serveru včetně databáze je to opravdu naprosté minimum. Většina VPS nabízí rozumnou hodnotu 1GB a více,“ uvedl porotce Lukáš Nevosád.
Největším problémem se u VPS ukázaly být zálohy. Většina firem nabízela zálohy pouze za příplatek (který byl většinou v porovnání s cenou VPS nemalý), a to ještě pronájmem prostoru na externím FTP bez jakéhokoliv systémového řešení. Plný počet bodů získaly pouze dvě firmy, a to za automatizované zálohy v ceně programu. U nejlepšího řešení bylo dokonce možné nastavit si periodu záloh i několikrát denně a stejně tak počet dní, po které jsou zálohy dostupné.
Všechny firmy nabízely traffic minimálně 1TB, i když se dost lišily ve způsobu výpočtu přenosů do NIX a ven. Maximálním bodovým ziskem byly hodnoceny přenosy nejméně 1TB do NIX a 500GB do zahraničí, což splnila rovná polovina firem. Neomezený traffic rozhodně nebyl mezi programy výjimečný.
Možnosti administrace
Administrace VPS se samozřejmě lišila podle platformy. Zatímco u Windows s přístupem přes vzdálenou plochu je webová správa nadbytečná (až na jeden tak všechny Windows hostingy získaly maximální ohodnocení), na Linuxu se nějaká nadstavba začátečníkovi určitě hodí. Použitá řešení byla různá, povětšinou se jednalo o různé komerční produkty pro správu serverů, výjimečně šlo o vlastní řešení.
Kvalita webových správců byla velmi rozdílná. Zatímco některé jednoduchostí a přímočarostí přímo nadchly (to platilo také o jednom z vlastních řešení), u některých byla práce s nimi spíše utrpení. Hotová řešení byla k dispozici pouze v angličtině. Horší byl však fakt, že často chyběla jakákoliv nápověda.
Podpora
U podpory porotci hodnotili její dostupnost (ideál byl 24 hodin denně) a možnosti kontaktu s podporou.
Cena
Zatímco většina VPS se pohybovala v rozmezí 400-1000,- Kč / měsíc, dvě z firem přihlásily program s cenou přesahující 2500,- Kč. „Přestože oba programy nabízely špičkové papírové parametry, rozdíl v ceně byl zkrátka příliš velký. Napadala mě pak otázka, jakou výhodu přináší v tomto segmentu vlastně řešení na bázi VPS oproti cenově srovnatelnému dedikovaném serveru,“ uvedl Lukáš Nevosád.
Výherci
V kategorii VPS na Linux získal první místo program VPS na rozjezd od Hostingu 51, na druhém místě se umístil VPS Hosting od Angel-hosting. V kategorii VPS na Windows zvítězila společnost IGNUM s programem Hyper-V VDS, varianta Expert a druhé místo získalo ASPone s programem Hyper-V-Developer.
Led/100
Při výběru webhostingu rozhoduje hlavně cena
Většina lidí se při výběru webhostingů dívá hlavně na to, kolik je služba bude stát. Dalšími důležitými kritérii je prostor na disku a garantovaná dostupnost. Nejméně rozhodující jsou pak možnosti emailů. Vyplývá to z ankety serveru Hostingy.cz, které se zúčastnili téměř dvě stovky lidí.
Cenu uvedlo jako nejdůležitější faktor celých osmdesát procent hlasujících. O dvacet procent méně zvolilo prostor na disku a garantovanou dostupnost. Zhruba polovina lidí se rozhoduje podle možností administračního rozhraní a zákanické podpory. V anketě kupodivu moc neuspěla dobrá jména firem. Ty ovlivní jen necelých čtyřicet procent lidí. Nejméně důležité jsou pro budoucí zákazníky možnosti emailů, při výběru webhostingu je zvažuje jen 22 procent.
A jaká cena je podle hlasujících ideální? Věština lidí udala, že budoucí webhosting vybírá mezi levnými firmami. Ty opravdu nejlevnější společnosti však volí jen osmnáct procent hlasujících. Zhruba stejný počet si zase obvykle vybírá z nabídky dražších firem.
Někteří účastníci ankety ještě zvolili vlastní parametry, které při výběru hostingu hrají roli. Zmiňováno bylo například nastavení PHP, bezpečnost hostingu a poměr ceny k nabízeným službám a kvalitě, dále bezpečnost, nastavení a konfigurace serveru či možnost spravovat více domén na jednom webhostingovém účtu. „Výsledky ankety ukázaly, že zákazníci sice hledají webhosting, který splní to, co potřebují, ale stále je nejdůležitější cena webhostingu. To by pro webhostéry určitě mohl být zajímavý poznatek,“ okomentoval výsledky ankety zakladatel serveru Lukáš Nevosád.
Led/100
Seznam image hostingů
Image hosting je služba, která uživatelům internetu umožňuje nahrát na server obrázky a fotografie. Díky tomu pak mohou uživatelé svoje obrázky pomocí kódu, který jim image hosting vygeneruje, vložit obrázky do svého blogu, do diskuzního fóra a podobně.
Možnosti jednotlivých image hostingů se pochopitelně liší. Rozdíly tvoří zejména maximální povolený upload, podporované formáty obrázků a také to, jak dlouho fotky na serveru zůstanou. Na internetu několik pár seznamů image hostingů existuje, seznamy jsou však zastaralé a větina odkazů již nefunguje. Přinášíme vám tedy seznam českých image hostingů, které jsou funkční. Budeme rádi, když nám nějaký další image hosting doporučíte v komentářích.
Název Adresa Maximální velikost obrázku Podporované formáty Možnosti navíc
ImageCZ.110MB.com imagecz.110mb.com 0,3 MB ?
Imagehosting.cz imagehosting.cz 15 MB jpg, png, bmp, gif Libovolná změna velikosti obrázku
Imagelink.cz http://imagelink.cz/ 2MB jpg, png, bmp, gif Libovolná změna velikosti obrázku
Imageupload.cz imgupload.cz 6MB jpg, jpeg, gif, png Přednastavené možnosti změny velikosti obrázku
Imgway.eu imgway.eu 2MB jpg, jpeg, png, gif Možnost přidat popisek obrázku
Nahrejto.cz nahrejto.cz 2MB jpg, jpeg, png, gif, ico Možnost přidání tagů
Imageupload.eu imgup.eu 2MB, po registraci 6MB jpg, jpeg, gif, png, bmp Přednastavené možnosti změny velikosti obrázku
Q3 image hosting q3.cz 5MB gif, jpg, jpeg, png Poslání všech vygenerovaných kódů na email
Sdílej.eu sdilej.eu 16MB ?
Sdílej.net sdilej.net 4MB ?
Skladobrázků.cz sklad.obrazku.cz 2MB jpg, bmp, jpeg, gif, png, swf
MAxipicture.cz maxipicture.cz 4MB, po registraci 8MB ?
IMG4U img4u.qakk.net ? jpeg, png, gif, wbmp, xbm, xpm, jpg Nahrání více obrázků zároveň, otočení, převrácení, vodoznak, šrafování atd.
2i.cz 2i.cz 10MB jpg, jpeg, png, gif API pro integraci do jiných stránek, modul pro Drupal
Pro/090
TOP HOSTINGY 2009 – Kategorie Ostatní technologie
O tom, jak se v soutěži TOP HOSTINGY 2009 hodnotilo v kategorii PHP + MySQL už jsem informovali, stejně tak jste si mohli přečíst o tom, jak probíhaly benchmarky. Nyní vám přinášíme podrobnosti o tom, co přineslo hodnocení v kategorii Ostatní technologie.
Do kategorie se přihlásilo celkem 7 webhostingů. Jak už napovídá název kategorie, jednalo se o programy zcela různorodé od hostingu zaměřeného na Python přes .NET až po FTP hosting. Z toho samozřejmě pramenilo velmi obtížné srovnávání a hodnocení.
Postřehy dle jednotlivých oblastí
Zřízení
Ačkoliv by si člověk myslel, že objednat hosting je něco zcela jednoduchého, bohužel v některých případech tomu tak není. Na některých webech nejsou správně prezentovány všechny informace, chybí prolinky z jednotlivých programů do objednávky a tak podobně. Samotné formuláře jsou bohužel u některých webhostingů dost nelogické a obtížně se vyplňují. To platí především tam, kde se vybírá z mnoha parametrů a webhosting se až příliš snaží prodat navíc nějaké doplňkové služby.
V případě online plateb a snadnosti převodu webhostingu porotci nepřišli na nic, čím by se tato kategorie lišila od kategorie PHP + MySQL. Hodnocení si můžete přečíst v článku TOP HOSTINGY 2009 – Kategorie PHP + MySQL. Ve stručnosti lze říct, že přestože některé společnosti nabízí například zkušební období, záruku vrácení peněz, online platbu nebo velmi jednoduchý převod domény, na jejich webových stránkách se to zákazník často nedozví.
Technické parametry
Technické parametry je u tak rozdílných programů velmi těžké vůbec nějak srovnávat. Z hlediska prostoru na disku všechny doslova deklasoval přihlášený FTP hosting, který nabízí prostor směle srovnatelný s kapacitou pevného disku leckterého zákazníka. Odtud tedy plynou velké bodové rozdíly.
Podpora skriptování se ve většině případů omezovala na jednu konkrétní technologii. To samozřejmě ale o ničem nevypovídá, zákazník hledající hosting pro .NET asi nepotřebuje současně podporu skriptování v PHP. Maximální bodový zisk byl v této oblasti spíše teoretický vzhledem k omezení jednotlivých technologií na příslušné platformy.
Něco jiného jsou dostupné databáze, které lze samozřejmě používat napříč technologiemi. Pouze jediná firma dosáhla absolutního bodového zisku, většina se opět omezuje na jednu technologii.
Možnosti administrace a dostupnost
Hodnocení administrace i dostupnosti se také shodovalo s hodnocením v kategorii PHP + MySQL.
Benchmarky
Benchmarky nebyly v této kategorii prováděny.
Podpora
U podpory jsme hodnotili její dostupnost (ideál byl 24 hodin denně) a možnosti kontaktu s podporou. Rozdíly nejsou velké.
Cena
Rozdíl v cenách přihlášených programů byl až řádový. Minimální cena získala 10 bodů, nejvyšší 0, pro ostatní se body lineárně dopočítaly. Až na pár programů se cena pohybovala mezi 150 – 300,- Kč / měsíc.
Výherci
A kdo v této kategorii vyhrál? Na prvním místě se umístil HOSTING90 s programem HOSTING90 PLUS, na druhém FORPSI s Normal hosting OEM s OS Windows a na třetím WEB4ce s programem Klasik. Veřejnost na první místo dosadila FORPSI, na druhé Active24 (Konfigurátor) a na třetí CZECHIA: .NET 2008.
Pro/090
Sleva na doménu a hosting zdarma
Sleva dvě stě korun na registraci nebo převod domény a k tomu hosting zcela zadarmo. To nabízí ve své nové akci společnost Hosting zdarma. Domény jsou teď k mání za cenu 400 korun + DPH.
Registrace nebo převod domény stála původně 600 Kč, zákazníci tak nyní ušetří dvě stě korun. Hosting k registrované doméně nabízí 1.5 GB místa na disku a je zcela bez reklam. Zákazník získá neomezený počet subdomén, antivirovou a antispamovou ochranu emailů, SMTP server pro odesílání pošty nebo například podporu IMAP přístupu. Dostupnost hostingu zdarma se dlouhodobě drží nad 99,9 procent.
Akce se vztahuje pouze na domény, které zatím nejsou v systému společnosti Hosting zdarma. Převodem je doména automaticky o rok prodloužena. Více informací najdete na www.hosting-zdarma.cz
Pro/090
Jak probíhaly benchmarky v soutěži TOP HOSTINGY?
V posledním příspěvku jsme přinesli podrobnosti, jak se v soutěži TOP HOSTINGY 2009 hodnotilo v kategorii PHP + MySQL a slíbili jsme více informací o testování výkonnostních benchmarků, které se testovali v kategorii PHP a VPS. Jak tedy benchmarky – nejobávanější součást testů probíhaly a jaké byly výsledky?
Jak benchmarky probíhaly?
Na každý hosting byly nahrané testovací skripty, které si při prvním spuštění vytvořily tabulky v databázi a sadu testovacích souborů. Při každém dalším spuštění se s těmito daty dále pracovalo. U VPS sloužila jako základ dodaná konfigurace, ve které se dělaly změny pouze v případě, že se nepodařilo rozběhnout testovací skripty. Testy běžely průběžně přibližně čtrnáct dní. U každého hostingu se jednalo přibližně o sto spuštění v náhodném čase. U všech testů byl nastaven timeout na deset sekund, pokud benchmark trval déle, jako výsledek se použilo sekund deset.
V samotném bodování porotci spočítali průměrnou hodnotu ze všech testů a tu vzali jako základ, tedy 10 bodů. Za každých o 10% delší průměrný čas strhávali 1 bod, webhostingy s 0 body byly tedy minimálně jedenkrát pomalejší než průměr. Rekordní hodnotu zaznamenatl hosting, který byl šestkrát pomalejší než průměrná hodnota. Tento způsob hodnocení eliminoval „náhodu“ na straně webhostingu, kdy může být zákazník umístěn jako první na zbrusu nový server (který se však časem stejně zaplní) nebo mezi další desítky klientů na starší hardware. Proto porotci strhávali body pouze za výsledky pod rozumnou hranicí, která byla stanovena jako průměrný čas v každém testu.
Porotci v soutěži udělali vše proto, aby bylo testování benchmarků důveryhodné. Na všech serverech běžely stejné skripty a čas se měřil přímo na serveru, nezahrnoval tedy pomalé linky. Případné pokusy o podvrh byly kontrolovány pomocí srovnání do časové řady. Toto srovnání mimo jiné ukázalo, že výsledky se příliš neliší podle denní či noční doby.
Závěr
Benchmarky samozřejmě nemohou přesně měřit výkon serveru. Jedná se o syntetické testy zaměřené na určitou oblast a vytěžují server úplně jinak než běžné aplikace. Měří pouze dobu vykonání nějaké činnosti, neměří zátěž ani počet požadavků za sekundu, které je server schopný obsloužit. Přesto však mohou být důležitým vodítkem – špatné výsledky naznačují nevýkonný nebo přetížený hardware, u kterého se dají výkonové problémy předpokládat.
Oproti očekávání benchmarky ukázaly dramatické rozdíly ve výkonu. Pouze několik webhostingů vyvázlo s čistým štítem ve všech třech oblastech, u většiny nejméně jedna z oblastí zaostávala za průměrem, v některých případech se jednalo až o katastrofické výsledky, kdy například souborový benchmark u jednoho z webhostingů ukazoval o dva řády horší časy, než u toho nejlepšího.
Podle očekávání se časy VPS pohybovaly na stejné úrovni nebo i na horší než časy obyčejných hostingů. Je to dáno zvolenou metodikou – výhodou VPS z hlediska výkonu je pochopitelně především garance prostředků a zvládnutelné zátěže, nikoliv špičkový výkon. Přesto jsou benchmarky u VPS důležitým indikátorem výkonu. Ten se totiž na papíře uvádí v imaginárních jednotkách „ekvivalentních megahertzů na procesor XYZ“, což je bohužel něco, co se dá sice uvádět pravdivě, ale stejně tak dobře i vymyslet.
Pro/090
TOP HOSTINGY 2009 – Jak se hodnotilo?
O výsledcích soutěže o nejlepší hosting na českém trhu TOP HOSTINGY v tomto roce jsme vás již informovali. Dnes vám přinášíme podrobnosti o tom, jak se hodnotilo v kategorii PHP + MySQL. Co porotce překvapilo, jaké jsou klady webhostingů a jaké byly nejčastější chyby?
Do kategorie se přihlásilo celkem třináct webhostingů, mezi nimiž nechyběly prakticky všechny významné značky na českém trhu. Spektrum přihlášených programů bylo velmi různorodé – od obyčejného hostingu až po VPS řešení prodávané jako multi hosting.
Postřehy z jednotlivých oblastí
Zřízení
Na začátku hodnocení bylo samozřejmě nutné hosting zřídit. Přestože by některým online prezentacím slušel nový design, žádné vážné problémy se neukázaly. Součástí hodnocení zřízení byla snadnost převodu webhostingu. Za ideální službu byla považována taková, která je schopná za klienta zařídit převod dat a případně i databáze ze starého hostingu. Nutno poznamenat, že přestože některé firmy tuto službu ve skutečnosti nabízí, na jejich webových stránkách zákazník informaci nenajde, což je samozřejmě škoda.
Velké rozdíly panovaly u možnosti online plateb. Na jedné straně jsou hostingy, které nepodporují vůbec nic, našla se však i výjimka s podporou snad všech dostupných typů karet a online plateb. V hledáčku porotců byla i možnost zkušebního období nebo záruka vrácení peněz. I v tomto případě se zopakovala zkušenost s převodem – hostingy zkušební dobu sice nabízí, ale na svých webových stránkách to nikde neuvádí.
Technické parametry
Největší bodové rozdíly (pomineme-li diskový prostor), byly v konfiguraci webserveru. Za ideální stav byla považována možnost nahrávat data i jinam než document_root (tedy nepřístupná z webu), podpora .htaccess, oddělené adresáře pro jednotlivé domény a podpora https. Porotci hodnotili především to, jak stará je verze PHP, zda je vypnutý safe_mode (nebo lze vypnout) a jsou zvýšeny defaultní limity memory_limit, max_uploaded_file a time_limit v php.ini. Dále porotci hodnotili dostupnost statistik, logů i ke stažení, dostupnost CRON, dostupné databáze, e-maily a podobně.
Možnosti administrace
Software pro správu webhostingu je snad u všech webhostingů vlastní výroby, v zahraničí oblíbení správci si do českých hostingů doposud cestu nenašli. Některé jsou špičkové, některé horší, ale všechny webhostingy mají administraci na přijatelné úrovni.
Většina webhostingů má online i fakturaci, správa mailu a databáze je samozřejmostí. Ne už tak ale centrální přihlášení do jednotlivých správců, což je pochopitelně škoda. Velmi nepraktická je například nutnost pamatovat si kromě přihlašovacích údajů také název serveru při přihlašovaní do phpMyAdmin. Porotci také postrádali možnost delegovat přístup do administračního rozhraní dalším osobám.
Některé webhostingy nabízí přímou instalaci oblíbených softwarových balíků, což je jistě příjemný bonus a opět body navíc do celkového hodnocení.
Dostupnost
Měření dostupnosti je obtížná problematika. Porotci využili jedinou veřejně dostupnou službu měření dostupnosti webhostingů, přičemž bylo na každém, jakou váhu dostupnosti udělí. Nula bodů získaly hostingy, jejichž dostupnost byla nižší nebo rovna 99.89%, což odpovídá výpadku přibližně 45 minut měsíčně. Hodnocení bylo sice docela tvrdé, ale dostupnost je zákazníky většinou považovaná za jeden z klíčových parametrů a velká část stížností spadá obvykle právě na dostupnost. Navíc při současných technologiích není problém lepší dostupnosti dosáhnout.
Benchmarky
Benchmarky byly nejobávanější součástí hodnocení, a proto vám o nich přineseme speciální článek.
Podpora a cena
Samozřejmostí bylo hodnocení podpory a ceny webhostingu. V případě podpory se hodnotila nejen její dostupnost, ale i možnosti kontaktu.
Rozdíl v cenách přihlášených programů byl mezi nejlevnějším programem a nejdražším téměř desetinásobek. Minimální cena získala 10 bodů, nejvyšší 0, pro ostatní se body lineárně dopočítaly. Sedm ze třinácti programů nabídlo cenu pod 100 Kč měsíčně, pět nad 200 Kč. Možná je to docela dobrá příležitost zamyslet se nad segmentem „střední třídy.“
Výherci
A koho nakonec porota ve složení Aleš Janda, David Polesný, Petr Krčmář, Jan Petr, Jakub Vrána a Lukáš Nevosád vybrala? Nejlepším webhostingem v této kategorii byl zvolen program WEB – PROFIspolečnosti ONEbit.cz, na druhém místě se umístil program Medium od Ignum, na třetím pak HOSTING90 se stejnojmenným programem. Veřejnost ve svém hlasování vybrala jako vítěze Český hosting, na druhém místě se umístil ONEbit.cz a na třetím Active 24 s Konfigurátorem.