Led/100
Datová centra Facebooku se barví do zelena
Facebook byla původně uzavřená síť, kterou založil Mark Zuckerberg na univerzitě v Harvardu. Hostovat Facebook tehdy nebylo nijak zvlášť náročné. Veškerou práci obhospodařoval jediný server na kolejích. Nebylo možné nahrávat žádné fotky ani videa. Od té doby se však situace značně změnila. Dnes je potřeba k běhu Facebooku 30 tisíc serverů. Kam s nimi ale?
Za hosting ročně více než 20 milionů dolarů
Facebook si pronajímá několik obřích datových center. Dvě z nich jsou umístěna v Silicon Valley v Kalifornii, Facebook za ně platí nájem ve výši 11 milionů dolarů ročně. Další datové centrum pak využívá Facebook ve Virginii na východě Spojených států. Pronájem tohoto datového centra vyjde levněji, na přibližně 5 milionů dolarů za rok.
Další dvě menší datová centra využívá Facebook v Kalifornii a jedno v Evropě. Dohromady se tak suma za pronájem datových center může vyšplhat na 20 až 25 milionů dolarů ročně. K tomu je třeba připočíst náklady na hardware. Ty se měly podle odhadů pohybovat v loňském roce okolo 60 milionů dolarů.
Budoucnost je zelená – energeticky úsporná
Nedávno Facebook oznámil, že plánuje vybudovat vlastní datové centrum v americkém státě Oregon. Datové centrum má patřit mezi energeticky nejúspornější datová centra na světě. Volba padla na Oregon z mnoha důvodů. Mezi hlavní výhody lokality v Oregonu patří vhodné klima pro ekologické chlazení serverů, volné pozemky a dostupné zdroje obnovitelné energie.
Datové centrum v Oregonu bude ke chlazení serverů využívat odpařovací systém namísto tradičních a energeticky náročných vodních chladičů. Chladit se tak nebude primárně vodou, ale vzduchem zvenčí. Navíc teplo, které vzniká jako vedlejší produkt při běhu serverů, bude využito pro vytápění kanceláří.
Samostatnou kapitolou je pak způsob, jakým hodlá Facebook ušetřit na výdajích za elektřinu. V datovém centru nebudou obvyklé záložní zdroje elektrické energie (UPS). Každý server bude totiž osazen 12-voltovou baterií, která se přidá ke zdroji a bude sloužit jako náhrada napájení pro případ, že se přeruší dodávka elektrické energie do datového centra. Stručně se dá říct, že se tímto způsobem dramaticky zjednodušuje cesta elektřiny k serveru. Vyšší efektivita přenosu pak znamená pro Facebook citelně nižší výdaje za elektřinu.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Led/100
Domény .com a .net s diakritikou
ACTIVE 24 nabízí možnost registrace s diakritikou i pro doménové koncovky .com a .net.
Cena za registraci domén je stejná jako cena za registraci domén bez diakritiky.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Led/100
Pingdom: dozvíte se, když váš web nejede
Švédsko? To je nejen ABBA a IKEA, ale také Pingdom. Firma Pingdom nabízí užitečné pomůcky pro majitele webů, některé z nich dokonce zdarma.
Pokud provozujete vlastní webové stránky nebo elektronický obchod, určitě chcete, abyste měli otevřeno 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Není dobrou vizitkou, když stránky „nejedou“. Jenže i technologie má své mouchy, tak se může, čistě teoreticky, stát, že váš web nebude fungovat. V takovém okamžiku nabízí pomocnou ruku právě Pingdom, který svým zákazníkům posílá upozornění, když jejich web nefunguje. Mezi klienty Pingdomu patří například Microsoft, IBM, Twitter, přední světové hostingové společnosti nebo Greenpeace.
V základní verzi lze využít služby Pingdomu zcela zdarma, stačí odeslat registrační formulář. Získáte monitoring 1 webu s omezeným upozorňováním prostřednictvím SMS a plnohodnotnými emailovými alerty.
Další pomůcky pro webmastery
Za zmínku stojí i další „nářadí“ Pingdomu:
- Test načítání stránky (Full page test)
Načte kompletní HTML stránku včetně obrázků, CSS souborů, Javascriptu, RSS, Flash animací a iframe elementů. Následně se vizuálně zobrazí čas načítání jednotlivých prvků. Hned vidíte, kde je slabé (=pomalé) místo vašich stránek a můžete sjednat nápravu.
- Ping a Traceroute
Jde o webovou verzi populárních síťových služeb dostupnou v prohlížeči. Ping zjistí, jak rychlé je spojení (tzv. čas odezvy) mezi Vašimi stránkami, tedy hostingovým serverem, a Vaším prohlížečem, tedy Vaším počítačem. Služba Traceroute Vám zase zjistí přesnou cestu, kterou data musí urazit ze serveru k Vám. Opět tímto způsobem můžete zjistit, kde se nachází případné problémy.
Pokud znáte podobné užitečné služby pro majitele a správce webů, uvítáme Vaše tipy v komentářích.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Webové stránky rychle a jednoduše
Rádi Vám poradíme jak si vytvořit webové stránky rychle, jednoduše a za dobrou cenu. Přečtěte si náš článek na Hosting.cz.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Co nás v Active 24 letos nejvíce pobavilo?
V samém závěru roku je dobrým zvykem jindy vážné články trošku odlehčit. Posuďte sami, jak naši zákazníci dokáží překvapit zákaznickou podporu. Co nám naši zákazníci napsali?
Email „Debilita s vasim osazenstvem pokracuje!“
Vazeni na www.***.com je zasekly soubor ktery nelze ode mne smazat. Jiz jsem zadal podporu o smazani zasekleho souboru bohuzel se mi dostalo zcela blabolave odpovedi! Sobor mi nebyl odstranen a misto toho jsem byl osocebn ze zrejme nemam prava mazat! VGubec tomu nerozumim nebot prihlaseni na FTP www.***.com mi fungovalo jiz pres rok a nyni je to jedna sprostarna za druhou. Uz me serete! Komunikaze jak z voli a same naschvali :SVINE!!!
Nebo třeba následující chat:
21:36:29 Jerhyn se připojil k chatu
21:36:47 Active 24 se připojil k chatu
21:36:57 Active 24 > Dobry den, jak Vam mohu pomoci?
21:36:59 Jerhyn > Dobrý den
21:37:07 Jerhyn > fuck you
21:37:41 Active 24 > mohu se zeptat jake mate prani?
21:38:11 Jerhyn opustil chat
Tento požadavek také dorazil naší zákaznické podpoře:
Vážení,
obracím se na vás s prosbou o vyřešení problému s přihlášením do zákaznického centra. Rád bych uvedl samoodečet plynu k 30.9.
1.Aktivoval jsem si vstup dne 6.9. a přes heslo *** jsem se nedostal dál.
2.Dnes neotevřu ani stránky https://centrum.active24.cz
Díky. Zdraví ***
Náš operátor doporučil tomuto pánovi, aby se obrátil na svého dodavatele plynu, protože Active 24 neposkytuje podobné služby. Tím ovšem případ zdaleka nekončí:
Vážený pane,
já od Vás nechci zprostředkování odečtu plynu. Potřebuji vyřešit problém s přihlášením do Zákaznického centra, abych tam mohl samoodečet plynu uvést. Uvedu přihlašovací jméno: mladekkh, heslo: *** a tím jsem skončil. To mi prosím vyřešte.
Děkuji. Zdraví ***
Následně byly zaslány přístupové údaje do Zákaznického centra na kontaktní email dotyčného, který si sice založil účet u Active 24, ale žádné služby dosud nevyužil. Jeho odpověď je tato:
Díky vážený pane.
Do zákaznického centra jsem se dostal. A teď zase marně hledám způsob jak předat plynárně údaj o samoodečtu.
Poradíte? Zdraví ***
Takže bujarého Silvestra a na zdraví!
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
PF 2010 aneb hrdinové jsou jen v pohádkách
Kapitán Doména Vám přeje více spolehlivých partnerů i v roce 2010:
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Co vás letos na hosting.cz nejvíce zaujalo?
Se závěrem roku je čas na bilancování. Ani blog www.hosting.cz není v tomto směru výjimkou. V roce 2009 nejvíce zaujal naše návštěvníky článek o tvorbě webových stránek „rychle, jednoduše a za dobrou cenu“.
Pořadí nejpopulárnějších článků tohoto roku na hosting.cz je následující:
- Jak vytvořit webové stránky rychle, jednoduše a za dobrou cenu – 3941 shlédnutí
- Doména a web na rok zdarma! Pro všechny fanoušky Active 24 na Facebooku – 3344 shlédnutí
- Facebook, Twitter a další útočí. Jenže jak na ně? – 1012 shlédnutí
Jak se k nám návštěvníci dostali?
- zadáním „hosting.cz“ do adresního řádku prohlížeče – 25% návštěv
- díky vyhledávání na seznam.cz – 18%
- přes hledání na Google – 15%
- z webu www.active24.cz – 11%
- z webu www.weblogy.cz – 10%
Zajímavá jsou také klíčová slova, která byla zadána do vyhledávačů, které přesměrovaly návštěvníky na tento blog:
- jak vytvořit webové stránky – 21%
- hosting – 9%
- twitter – 4%
- facebook.cz – 3%
- jak vytvorit webove stranky – 2%
Například na 98. místě se umístila fráze „co je to“, díky níž přišlo z vyhledávačů na hosting.cz celkem 5 návštěvníků, kteří zde strávili v průměru 9 vteřin. Zřejmě nenašli, co je to :-)
Všechny uvedené údaje pochází ze statistik návštěvnosti Google Analytics.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Hostovat Facebook je práce pro 30 tisíc serverů
Nedávno byl na serveru Center for Networked Systems publikován záznam přednášky Jeffa Rothschilda, který je viceprezidentem pro technologie ve Facebooku. Přednáška s názvem „High Performance at Massive Scale: Lessons Learned at Facebook“ přinesla mnoho zajímavých faktů, které jsou především ze středoevropské perspektivy těžko představitelné. Posuďte sami.
Jaký nápor musí servery Facebooku vydržet?
- Facebook je globálně na 2. místě, pokud se budeme bavit o webech z pohledu času, který uživatelé stráví na jeho stránkách
- Každý měsíc uživatelé shlédnou 200 miliard stránek.
- Více než 15 000 serverů využívá Facebook Connect.
- V roce 2004 zaznamenal Facebook exponenciální růst se 2 miliony uživatelů, dnes má růstová křivka také exponenciální průběh, ale s 350 miliony uživatelů.
Uživatelé Facebooku rádi sdílejí fotky:
- Uloženo je celkem 20 miliard fotek ve 4 různých rozlišeních.
- Každý měsíc nahrají uživatelé 2 až 3 miliardy nových fotek.
- Uživatelé si každou sekundu vyžádají 600 tisíc fotek.
- Tohle vše zajišťuje systém Haystack, který při „servírování“ fotek snižuje počet nutných I/O operací o 90% na principu spojování více souborů do jednoho velkého.
Výpočetní infrastruktura Facebooku se skládá z následujících částí:
- Prezentační vrstva je založena na PHP z důvodu „simple to learn, simple to write, simple to read“
- Neblahým důsledkem je vysoké vytížení procesorů a operační paměti serverů.
- Back-end je napsán v jazyce C++, Facebook si pro tento účel vytvořil vlastní framework Thrift, který usnadňuje vytváření nových služeb.
- Logování? V určitém stádiu přestalo fungovat tradiční logování, proto bylo nutné najít nové řešení. Scribe dnes zpracuje 25 TB zpráv každý den.
- Data jsou uložena ve velkém clusteru MySQL serverů, většina těchto dat je ale zároveň uložena v paměti memcached serverů pro rychlejší přístup. Hlavním důvodem je hlavně vysoká provázanost všech uložených dat.
- Původní zátěž serverů se pohybovala okolo 15-20 tisíc požadavků za sekundu na každý stroj. Dnes se zátěž zvýšila na 250 tisíc požadavků/sekunda/stroj.
- Facebook provozuje 2 obří datová centra, jedno na západním a druhé na východním pobřeží Spojených států.
Až tedy budete příště aktualizovat svůj profil na Facebooku nebo nahrávat fotku svého miláčka, dvounohého či čtyřnohého, do fotoalba na Facebooku, vězte, že někde za oceánem se technika řádně potí :)
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Tip na wikikend: Wikikonference. Vstup zdarma!
Pokud nemáte zítra nic na práci a věnujete se vývoji a tvorbě webu, zkuste zajít na Wikikonferenci. Konference pro wikipedisty i širokou veřejnost se koná v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí.
Program začíná v 10 hodin, přednášky trvají do 16 hodin. Cílem konference je zprostředkovat platformu k diskusi o rozvoji Wikipedie a tím navázat na podobné akce organizované v zahraničí. Přestože se v názvu konference nachází označení Wikipedie, není konference věnována pouze diskusi o tomto tématu. Další informace o konferenci včetně programu najdete na adrese www.wikikonference.cz. Vstup na konferenci je zdarma.
Pořadatelem konference je sdružení Wikimedia Česká republika, které spolupracuje s americkou nadací Wikimedia Foundation. Cílem sdružení je především propagace a podpora svobodné tvorby na území České republiky se zaměřením na projekty nadace Wikimedia.
Jinak web české Wikimedie běží na wiki systému Mediawiki. Ano, jak správně tušíte, web je hostován u Active 24. Hezký wikikend :-)
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku:
Pro/090
Video: Facebook, Twitter, blog – dobrý sluha nebo špatný pán?
František Grunt, manažer marketingu Active 24, povídal na konferenci “Proč (ne)využít sociální média ve firemní komunikaci” o Facebooku, Twitteru a blogování.
Prosím napište komentář nebo upozorněte na článek na Facebooku: